CRAZY-FAN CLUB JULIO IGLESIAS ROMANIA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Julio Iglesias - o legenda vie!

2 participan?i

In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 7:50 pm

Mega-concertele de succes sustinute de Julio Iglesias l-au convins pe acesta sa realizeze o piesa in limba romana. Julio Iglesias, considerat „cel mai iubitor bărbat în viață“, declară că s-a îndrăgostit de România. Atât de tare, încât dorește să învețe limba română suficient de bine pentru a putea compune o piesă în limba noastră. Solistul, care a fost fotografiat cu o frumoasă brunetă, în piscină, spune că româncele sunt cele mai atrăgătoare femei pe care le-a întâlnit vreodată.

Prima oară când ne-a vizitat țara, a fost în 1969, acum 38 de ani, când Julio a participat la „Cerbul de Aur“ de la Brașov, dar nu a câștigat. Pe vremea aceea era mai mult fotbalist decât cântăreț, el descoperind târziu pasiunea pentru muzică. Internat în spital din cauza unui accident rutier grav, Julio era paralizat de la mijloc în jos. Atunci a primit în dar o chitară de la unul dintre infirmieri și a început să compună melodii. „Ulterior i-am dedicat acelui om o piesă, deoarece așa a început totul pentru mine“, a spus Julio Iglesias.

In 2007, cântărețul spaniol spune că dorește să învețe limba română, iar dacă îl va ajuta Dumnezeu, să compună melodii în limba noastră. Mai mult decât atât, fiind conștient că există un număr mare de români emigrați în Spania, va încerca să facă ceva pentru comunitatea acestora.

Declarat „cel mai iubitor bărbat în viață“, datorită pieselor sale extrem de romantice, Julio spune că, deși a iubit mult la viața lui, având numai puțin de opt copii, el nu se consideră un model de urmat ca tată: „Nu cred că sunt un tată bun. Consider că un părinte trebuie să fie zilnic lângă fiii lui, să-i ducă la școală, să-i ajute la lecții, să fie mereu lângă ei. Eu sunt mai mult pe drumuri, dar încerc să le imprim anumite valori spirituale“, a mai declarat cântărețul într-un interviu.
Artistul a vândut până în prezent peste 250 de milioane de albume în lumea întreagă, în mai multe limbi și a susținut de-a lungul carierei peste 5.000 de concerte.

Wink
roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Re: Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  MONICA Vin Feb 29, 2008 8:39 pm

HAI CA ARATA MISTO
EU ACUM AM AJUNS ACASA
bounce Basketball

MONICA
MONICA

Mesaje : 50
Data de inscriere : 29/02/2008
Varsta : 56

http://alejandrofernandez.forumgratuit.ro

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Re: Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  MONICA Vin Feb 29, 2008 8:43 pm

CE POZA MISTO CU EL AI LA NUMELE TAU ! Smile
Very Happy



Julio Iglesias - o legenda vie! 11
MONICA
MONICA

Mesaje : 50
Data de inscriere : 29/02/2008
Varsta : 56

http://alejandrofernandez.forumgratuit.ro

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Re: Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 8:46 pm

MONICA a scris:CE POZA MISTO CU EL AI LA NUMELE TAU ! Smile
Very Happy



Julio Iglesias - o legenda vie! 11

baga-ti si tu, ca ai destule foto cu el... Very Happy
roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Re: Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  MONICA Vin Feb 29, 2008 9:12 pm

GATA SUNT EU CU EL ACUMA ! HAHAHA
MONICA
MONICA

Mesaje : 50
Data de inscriere : 29/02/2008
Varsta : 56

http://alejandrofernandez.forumgratuit.ro

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Re: Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 9:13 pm

MONICA a scris:GATA SUNT EU CU EL ACUMA ! HAHAHA


E clar!!! Ai luat-o razna!!... lol! lol! lol! Ce gales te priveste!!!!........ Very Happy
roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Re: Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 10:11 pm

Știm că de la Elvis sau Cliff Richard incoace "tonul" in muzică l-au dat americanii și britanicii. Rareori se intămplă ca cineva din afara "perimetrului" să izbutească afirmarea și să se impună pe piața americană sau britanică. Inarmat cu o tenacitate ieșită din comun, spaniolul Iglesias a reușit acest lucru, ajungănd unul dintre cei mai populari interpreți de pe mapamond. Albumele lui nu sunt făcute pentru un continent sau altul, ci pentru tot globul. La inceput, Julio cănta doar in spaniolă, acum căntă in toate limbile pămăntului: chineză, portugheză, italiană, filipineză etc. Debutul a fost ca o avalanșă, in doi ani a inregistrat paisprezece albume, un record incredibil. Și ăsta a fost doar inceputul, provocarea a continuat, ștacheta era ridicată din ce in ce mai sus și Julio era sortit s-o depășească. A pătruns cu forța in lumea anglo-saxonă și in nordul continentului american, latin fiind, nu i-a fost ușor să cănte in engleză, dar a făcut-o, și a reușit, a trebuit să reușească. Și finalmente a căștigat uriașa piață americană, cum nimeni nu mai reușise s-o facă vreodată. Televiziunea americană il numea "Sinatra in versiune spaniolă". Un alt comentariu a fost "Sinatra va cănta in curănd in spaniolă și invață repede, pentru că știe că Iglesias va cănta in engleză", in timp ce "New York Times" a scris cum in vocea lui Iglesias se simte o calitate și o acuratețe ieșite din comun. "Nu vreau decăt să fiu iubit", a spus el. Și milioane de oameni din lumea intreagă i-au indeplinit dorința.
roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Re: Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 10:13 pm

Julio Iglesias – artistul cel mai bine vândut din România

Casa de discuri Nova Music, licențiat Sony BMG în România, a lansat anul acesta albumele unor artiști internaționali de renume, iar trei dintre ei, Julio Iglesias, George Michael și Beyonce, au susținut concerte la noi în țară, în 2007. Astfel, pe locul 1 în Top 5 vânzări la Nova Music se situează Julio Iglesias, cu albumul „Romantic Classiscs”, urmat de George Michael - „Twentyfive”, în timp ce Justin Timberlake, cu albumul „FutureSex / LoveSounds” ocupă poziția a treia.
roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Julio Iglesias primit de Președintele României, Traian Băsescu

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 10:15 pm

Președintele României, Traian Băsescu, l-a invitat, în data de 26 iulie, pe Julio Iglesias la reședința sa de vară din Neptun, unde cei doi au avut o întrevedere privată.
Președintele, împreună cu familia sa, i-au oferit cantărețului un dejun tradițional românesc.
Întâlnirea dintre Traian Băsescu și Julio Iglesias a avut loc cu prilejul turneului pe care artistul l-a realizat, în intervalul 16-28 iulie, în cinci orașe din România: Sibiu – Capitală Culturală Europeană în 2007, Timișoara, Bacău, București și Constanța, unde publicul de toate vârstele s-a bucurat din plin de concerte și a fredonat piesele interpretului.
Pasiunea românilor pentru artistul spaniol a transformat spectacolele într-o adevărată fiesta.
roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty JULIO....

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 10:20 pm

La 23 septembrie 1944, Rosario de la Cueva a adus pe lume un băiețel. Nașterea nu a fost ușoară, motiv pentru care, cănd a sosit momentul, in afară de medic (nimeni altul decăt doctorul ginecolog Julio Iglesias Puga, tatăl copilului), a venit și un preot. Inainte de a naște, mama il auzise deja pe copilaș plăngănd in păntecul ei. Se pare că asta se intămplă foarte rar și nu este ceva obișnuit. Detaliul este menționat, de exemplu, in biografia lui Napoleon Bonaparte și se spune că "acești copii care plăng in păntecul mamei și pe care ii poți auzi inainte de a se naște" sunt mai tărziu oameni privilegiați... Copilul a venit pe lume, așa cum era prevăzut, in urma unei nașteri pelviene. Cu fața in sus. Privind lumea. A plăns puțin cănd s-a născut, dar a căntat mult, uneori plăngănd, mai tărziu. Și nu s-a numit Julio Cezar, ci Julio José. Dar, incă de pe cănd era foarte tănăr, asemenea lui Cezar, a cucerit lumea căntănd.

Da, așa a inceput povestea unei legende, povestea unui bărbat de aproape 64 de ani, care, uneori, este cel mai tănăr bărbat din lume, iar alteori cel mai bătrăn și mai obosit om de pe Pămănt. "Dacă m-aș fi născut in secolul calului, aș fi fost - spune adesea Iglesias - artist ambulant sau cavaler."

"Cu o seară inainte fusesem la Majadahonda, o stațiune estivală din apropierea Madridului, am luat cina afară și am dansat cu fetele, așa cum plănuisem. Nici unuia dintre noi patru nu-i plăcea să bea, iar dacă am făcut-o, a fost cu măsură. Nu eram obișnuiți cu vinul. Eram, in schimb, obișnuiți să ne distrăm, pentru că eram, de altfel, la vărsta distracțiilor. Am stat pănă cănd, pe la 2:00 dimineața, ne-am găndit că e timpul să ne intoarcem. Nu băusem nimic, insist, de altfel, eu eram cel care conducea. Și nu beam nimic, pentru că norocul imi surădea din plin: la Real Madrid aveam porțile intredeschise, iar Pușkaș vorbea despre mine cu oarecare admirație, Pușkaș fiind "tunarul oficial" al echipei de seniori; in plus, devenise deja mit, intr-o oarecare măsură, povestea cu Di Stéfano, care, in timpul unui antrenament, executase un penalty așa cum numai el știa s-o facă, un penalty imparabil, pe care eu insă il apărasem - pentru că jucam pe post de portar, fără să-i dau apoi prea multă importanță. Așa că nu beam vin, trebuia să mă ingrijesc. Eu nu eram ceea ce se numea pe atunci "un vitezoman", dar nu pot să nu recunosc că mă grăbeam și voiam să ajung repede peste tot. Prietenii spuneau că "imi place să fac totul rapid".

"Ne intorceam. Era intr-o noapte de septembrie, in ajunul lui octombrie, cănd nopțile sunt liniștite in Castilia. Aveam ferestrele coborăte. Lăngă mine mergea Enrique Clemente, un coleg de liceu, robust, nu foarte inalt, dar lat in umeri, rezistent ca fierul. Ne insoțea și un bun prieten de-al meu, Pedro Luis Iglesias (in pofida numelui de familie, nu era rudă cu mine), care stătea pe bancheta din spate, cu Tito Arroyo. Enrique și cu mine eram buni sportivi. Enrique a ajuns, de altfel, să joace, ca și mine, la Real Madrid. Mai mult decăt atăt, el este cel care m-a adus in echipă. Eram, așadar, cu toții foarte buni prieteni. In plus, il admiram mult pe Enrique, fiindcă eu eram portar in echipa de tineret, a amatorilor, in timp ce el juca in echipa de seniori a lui Real Madrid. La un moment dat... mașina rămăsese acolo, in mijlocul unui imens nor de praf, in timp ce afară era o căldură inăbușitoare. Noaptea ne invăluia pe toți, iar eu auzeam pe cineva scăn-cind lăngă mine. Nu mă durea nimic, poate doar pieptul puțin. In apropiere se zărea mica mea mașină roșie, parcă tăiată-n două, distrusă, cu farurile de poziție aprinse, cu toate cele patru uși larg deschise... Toate acestea se intămplau intr-o dimineață. La scurt timp după aceea, intr-una din zilele următoare, aveam să implinesc 20 de ani... Mașina incepea să se vadă din ce in ce mai clar in norul de praf care se ridicase. Se observa perfect cum derapase inainte de a cădea in șanț. Erau distruse, făcute bucăți, scoase din pămănt una, două, trei borne kilometrice, dintre acelea cărora lumea le spune "apărători" și care semnalizau intr-un fel curba, numită inainte "curba morții", dar pe care eu nu o cunoșteam foarte bine. Nu-mi plăcea să conduc cu viteză prea mare. Mă rog, conduceam ca orice băiat de vărsta mea, de 19 ani. Imi veneau in minte, in acel moment, șoselele umezi din Galicia, unde fusesem in fiecare an pentru a petrece căteva zile cu unchii mei, in Orense. Mi se mai intămplase ca mașina s-o ia razna, dar niciodată ca atunci." - Julio Iglesias
roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty continuare...

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 10:21 pm

"Ii vedeam pe prietenii mei apropiindu-se, cu hainele rupte, plini de pămănt murdar, unii săngerau: Tito Arroyo, Enrique Clemente și Pedro Luis Iglesias erau și ei cu mine in acea noapte. Imi văjăia capul și mă simțeam mai degrabă speriat decăt liniștit, chiar dacă incepeam să las in urmă imaginile a ceea ce tocmai mi se intămplase. "Tu cum te simți?" Pe mine mă doare spatele. "Și tu?" Eu am rinichii făcuți praf. "Și tu, Julio?" Mă doare pieptul și puțin coloana, dar numai un pic… "Suntem vii printr-o minune. Păcat de mașină." Nu știu ce-o să zică tata cănd o să afle."
roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty CRAZY - FAN CLUB JULIO IGLESIAS FROM ROMANIA

Mesaj  roryta Vin Feb 29, 2008 11:32 pm

roryta
roryta
Admin

Mesaje : 236
Data de inscriere : 29/02/2008

http://rory-muzica.blogspot.com/

Sus In jos

Julio Iglesias - o legenda vie! Empty Re: Julio Iglesias - o legenda vie!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum